Herhalde Amerikan Hazine Sekreteri Paulson’un 700 milyar Dolar’lık kurtarma planını açıklarken beklediği son gelişme bugün görülen çapta bir fiyat hareketinin oluşmasıydı.  Piyasaların dengelenmesi ya da sakinleşmesi yerine Amerika’nın bütçesinin iyice bozulmaya başlamasıyla Amerikan Doları, 1999 yılında Avro’nun kabulünden bu yana Avro karşısındaki en büyük çaplı düşüşünü gösterdi. Petrol fiyatları ise günlük bazda 1984 yılından bu yana  en büyük artışı kaydetti. Dow Jones Sanayi Endeksi günü 372 puan düşüşle tamamladı. Bu düşüş Paulson’un planının kimseyi memnun etmediğini gösteriyor.  Planın ayrıntıları henüz tam olarak belli değil. Ancak açık olan şu ki fatura vergi mükelleflerine çıkacak. Bu da Amerikan ekonomisi için pek  iyi bir gelişme olmayacak.  Amerika serbest piyasa kapitalizmini terk ediyor. Bu da yabancı yatırımcılara çekici gelmiyor.

Hammadde Yatırımlarına Geçiş, Dolar’dan Kaçış
Amerika’nın mali durumundaki bozulmadan en karlı çıkan hammaddeler oldu.  Petrol fiyatlarının yanı sıra altın fiyatlarında da ciddi yükselişler görüldü. Altının ons fiyatı 900 Dolar’a kadar ulaştı.  İki hafta öncesine kadar ise altının ons fiyatı 750 Dolar seviyelerindeydi.  Merkez bankaları ve hükümet fonları için hammadde fiyatlarında görülen düşüş altın ve petrolü çekici birer yatırım aracı haline getirdi. Özellikle de yatırımlar artık hiç olmadığı kadar belirsizlik taşırken. Modernleşmeye devam eden Çin gibi ülkelerin enerji ihtiyacı artmaya devam ediyor.  Gerçek değerine yakın seyreden hammaddelere yatırım yapmak için bundan daha iyi bir zaman olamazdı. Çin  iyi durumda olsa da  Amerika’nın finansal sektörüne yaptıkları yatırımlar dolayısıyla ciddi boyutlarda zarar uğradılar.  3 kamu bankası Lehman’a 350 milyon Dolar tutarında yatırım yapmıştı.Şimdi ise bu yatırımın değeri sıfıra indi.  Karşı taraf riski ya da kredi riski olmaması nedeniyle şu an için en güvenli yatırım aracı altın.

Amerikan Doları %5 Daha Düşebilir
Paul Krugman’ın NY Times’ın bugünkü sayısında yazdığı gibi  Amerikan hükümetinin neredeyse çöp diye tabir edebileceğimiz şeyler için ilk kez para ödeyişi değil bu. Son olarak 1996 yılında Japonya’da bir hükümetin kötü kredilere ödeme yaptığı görülmüştü. Japonya’da da “Resolution Trust Corp”la benzer nitelik taşıyan “Resolution and Collection Corporation” kurulmuştu. Bu kuruluş da zor durumdaki şirketlere ait sorunlu kredileri satın alıyordu. Japon Yeni bu açıklama sonrasında ciddi bir yükseliş kaydetmiş olsa da sonraki 12 ay içinde %12’lik düşüş görülmüştü.  Son iki haftadır Dolar Avro karşısında %6′dan fazla düşüş gösterdi. Dolar Endeksi ise %5.5 oranında düştü.   Eğer Dolar da Yen’in izinden giderse bir dip seviyesi görmeden önce %5′lik değer kaybıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Paulson,Bernanke ve G7 Toplantısını Takip Edin
Bulunduğumuz ortamda  Dolar’ın değer kaybedeceğini düşünenler bile oldukça dikkatli hareket etmeli. Çünkü kesin olan tek şey volatilitenin oldukça yüksek olduğu.  Paulson ve Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde kredi kriziyle ilgili açıklama yapacaklar  ve tekrar piyasaları sakinleştirmeye çalışacaklar. Bu durumda Amerikan Doları ve hisse senetleri piyasasında bir yükseliş daha görülebilir.  Bu sabah G7 ülkeleri gerektiğinde harekete geçebileceklerini açıkladılar.  Maliye Bakanları’nın önümüzdeki toplantısı 10 Ekim’de gerçekleştirilecek. G7 ülkeleri eğer alınan önlemler sonuç vermezse koordineli bir adım atabilecekleri yönünde sinyaller veriyor olabilirler.  Para birimlerine gelince bu konuda da Dolar’ı destekleyici konuşmalar görebiliriz. Çünkü Dolar’daki değer kaybı hammadde fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Açıklamalar tüketicilerin de rahat bir nefes almasını sağlayabilir.

EUR/USD: 500 Puanlık Yükseliş 1.50 Seviyesine Yaklaştırdı
Cuma günü EUR/USD 1.4350 seviyelerinden işlem görürken yükselişin 1.45 seviyelerine kadar ulaşmasının mümkün olduğunu ancak 1.50 seviyesine ulaşmasının zor  olduğunu belirtmiştik. Ancak bugünkü 5 centlik yükseliş sonrasında parite 1.50 seviyesine oldukça yakınlaştı. Avro’nu kabulünden bu yana görülen en büyük çaplı yükseliş olarak kayda geçen hareket beklenmedik ve tahmin edilemeyecek bir hareketti.  Yükseliş tamamen Dolar’a gelen satışlar nedeniyle gerçekleşti. EUR/USD paritesindeki yükseliş altın fiyatlarını da yukarı seviyelere taşıdı.

ECB Başkanı Trichet bu öğleden sonra finansal kriz konusunda tetikte olduklarını ancak bankaların ödeme yükümlülükleri konusunda herhangi bir sorumlulukları bulunmadığını açıkladı. Diğer bir ifadeyle Trichet piyasaları sakinleştirmek için adım atmaktan çekinmeyecek ancak herhangi bir Avrupa bankasının devlet tarafından kurtarılması gibi bir olaya tanık olmayacağız.

Biz hala Japon Yeni yerine Avro karşısında Dolar satmayı tercih ediyoruz. Paulson ve Bernanke’den bu yükselişi durdurabilecek açıklamalar gelmediği sürece  EUR/USD  paritesinde yeni yükselişler görebiliriz. Yarın Hizmet ve İmalat Sektörü PMI Rakamları açıklanacak. Sanayi Üretimi, Fabrika Siparişleri ve ihracatlardaki düşüşe bağlı olarak rakamların düşük gelmesini bekliyoruz. Ancak bu durumun EUR/USD paritesi üzerinde etkili olup olmayacağını bekleyip göreceğiz.

BOE’nin Faiz İndirimlerini Ertelemesi İngiliz Poundu’nun Yükselişe Geçmesini Sağladı
İngiliz Poundu art arda 4. günde de Amerikan Doları karşısında değer kazandı. 11 Eylül 2008′de dip seviyelerine ulaşan para birimi o günden bu yana 1000 pipten fazla yükseliş kaydetti. İngiltere Merkez Bankası hala İngiltere için zor günlerin gelebileceğini öngörüyor. Maliye Bakanı Darling’in açıklamalarından eğer piyasalar yatışmazsa piyasalara daha fazla likidite enjekte edebilecekleri anlaşılıyor. Düşük oranlı büyümeye rağmen BoE faiz oranlarını indirmeyi reddediyor. Hammadde fiyatlarında bugün görülen sert yükselişlerden sonra bu konuda daha kararlı olacaklardır. BoE’nin Guvernör Yardımcısı Gieve’e göre merkez bankasının tek bir amacı var o da enflasyon oranlarının sabit kalmasını sağlamak, bu nedenle de Tüketici Fiyat Enflasyonu beklentileri konusunda tetikte olmalılar.   Merkez Bankası’nın faizleri indirmek istememesi İngiliz Poundu’nun değer kazanmasına yardımcı oluyor.

JPY:Carry Trade’lerdeki Yükselişler Konusunda Dikkatli Olun
Cuma günkü “Günlük Para Birimi Analizi” kısmında traderların carry tradelerdeki yükselişlere kendilerini fazla kaptırmamaları gerektiğini belirtmiştik ve 3 faktöre dikkat çekmiştik: Risk kaçınımı, küresel gevşeme politikaları ve yüksek volatilite.
USD/JPY paritesinde Cuma günkü kazançların hepsi geri verilmiş olsa da diğer Yen çaprazlarında görülen düzeltme hareketleri bu kadar ciddi boyutlarda değildi. Bu durum elbette carry tradelerdeki toparlanmadan değil Amerikan Doları’ndaki değer kaybından kaynaklanıyor. Ancak Yen bölümü için başlığımızı değiştirmeden yine “Carry Trade’lerdeki Yükselişler Konusunda Dikkatli Olun” olarak bırakıyoruz. Tüm Yen çaprazları içinde en çok değer kaybedecek ya da en az yükselecek olanı kurtarma planlarının Amerikan bütçesi üzerinde yarattığı sarsıntıdan dolayı USD/JPY olacak.  Önümüzdeki dönemlerde artık yabancı yatırımcıları çekmek de eskisi kadar kolay olmayacak. Çünkü yatırımcılar artık yatırımlarını coğrafi olarak da çeşitlendirmek istiyorlar. Bu arada Japonya’dan gelen ekonomik veriler herhangi bir sürpriz yaratmadı. Tüketici harcamaları azaldığı için  Süpermarket Satışları beklentilerin altında kaldı.

Hammadde Fiyatlarındaki Artış CAD,AUD ve NZD’nin de Değer Kazanmasını Sağladı
Hammadde fiyatlarındaki artış ve Amerikan Doları’ndaki değer kaybı Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda Doları’nın sert yükselişler kaydetmesini sağladı. Ekonomik veriler beklentilerin altında kaldı. Kanada’da Perakende Satış Rakamları, Avustralya da ise Yeni Araç Satışları azaldı. Ancak bu veriler de hammadde üreticisi konumundaki bu üç ülke para biriminin altın fiyatlarındaki yükselişin izinden gitmesini engelleyemedi.Yüksek faizli para birimleri risk iştahının merkezi oluyor. Kanada,Avustralya ve Yeni Zelanda ekonomileri henüz tehlikeyi atlatmış değil. Amerikan ekonomisine ilişkin kaygılar ise para piyasalarındaki diğer faktörler üzerinde de etkili oluyor.

Petrol ve altın fiyatları oldukça yükseldi. Bu yükselişlerin devam edip etmeyeceği ise Amerikan Doları’na yönelik beklentilere bağlı olacak. Bu akşam Yeni Zelanda’dan Tüketici Güveni , Kanada’dan ise Tüketici Fiyatları Rakamları gelecek. IVEY PMI Endeksi’nin fiyat kısmında görülen düşüş ve hammadde fiyatları nedeniyle Tüketici Fiyat Endeksi’nin düşmesini bekliyoruz.

EUR/USD: Parite Önümüzdeki 24 Saat Boyunca Baş Rolde Olacak
Sabah 3:30 ET ile 4:00 ET (7:30 GMT-8:00 GMT) saatleri arasında Avro Bölgesi Hizmet ve İmalat Sektörü Rakamları’nın açıklanacak olması nedeniyle EUR/USD paritesi yakından takip edilecek.  Amerika cephesinde ise Amerikan Hazine Sekreteri Paulson ve FED Başkanı Bernanke’nin açıklamaları yer alacak. Açıklamalar Senato konuşması öncesinde sabah 9:30 ET’de (13:30 GMT) gerçekleştirilecek.

Bugün görülen yükseliş sonrasında EUR/USD paritesi Bollinger Bantları ile çevrelenmiş alım bölgesine girmiş oldu. Parite 1.46 seviyesinin altında düşmediği sürece 50 günlük hareketli ortalama ve Temmuz ile  Eylül arasında EUR/USD paritesinde görülen satışlar sonunda oluşan %50 Fibonacci geri çekilme seviyesi olan 1.4950 seviyesine doğru bir hareket görülebilir.Eğer 1.46’nın altında kapanış olursa Pazartesi günü görülen en düşük seviye olan 1.4438 seviyesine doğru geri çekilme görülebilir.